• https://www.facebook.com/guney.kombi

S.s.s

Klima temizliği neden önemlidir?

Klima temizliği yapıldığında, bulunduğunuz yerde klimanızdan yayılan hava daha temiz, daha sağlıklı olur. Klimanızın içerisinde zamanla biriken tozların kötü kokulara neden olmasının önüne geçilir. Daha sağlıklı klima kullanımı için klima temizliği önemlidir.


Klima odaya neden su akıtır?

Yaz sıcaklarında sık çağrı aldığımız bir durumdur “Klimadan su akıyor, sebebi ne olabilir?”. Klimaların su damlatmalarının birden fazla sebepleri vardır ve bunlar aşağıda listelenmiştir.

Klima su drenaj hortumu tıkalı.
Klimada eğim hatası var.
Su tavasında çatlak var.
Toz filtreleri çok kirli.
Klimanın gazı eksik.

 


Isı pompası nasıl çalışır?

Toprak-su kaynaklı ısı pompalarının klasik hava kaynaklı bir ısı pompasından çalışma olarak bir farkı yoktur. Tüm ünitelerde; direkt genleşmeli evaporatör ve fanı, kompresör, elektrik panosu, hava filtresi ve su soğutmalı (kondenser) serpantin mevcuttur. Fark kondenser ünitesinin hava soğutmalı bir kondenser olmayıp, su soğutmalı bir kondenser olmasıdır.

TSKIP bir ortamı soğutmak için çalıştırılması durumunda kondenser devresine kaynak (toprak, su kaynağı) tarafından soğutulmuş olarak giren su, yaklaşık 50C ısınarak kondenseri terk eder. Kondenserde toprak veya su kaynağı tarafından ısısı alınmış olan soğutucu akışkan, kısılma vanasından geçerek basıncı düşürülür ve evaporatöre gönderilir. Evaporatör üzerinden bir fan veya pompa yardımıyla geçirilen hava veya su soğutulur. Soğutulan hava direk olarak veya mahale kanallar vasıtasıyla gönderilir. Soğutulmuş olan akışkan, hava değil su ise bir hava bir klima santraline veya mahal içerisindeki bir fancoil ünitesine gönderilerek soğutma işlemi gerçekleştirilir. Evaporatör içerindeki gaz, kompresör vasıtasıyla tekrar emilir, basıncı ve sıcaklığı artırılarak tekrar kondensere gönderilir.


Servis ücreti varmı?

Tamir yapılmadığı takdirde 60. TL servis ücretimiz vardır. Hizmet alırsanız bu servis ücreti alınmaz.

 

 

Klima türleri nelerdir?
Duvar tipi klimalar
Duvar tipi multi split klimalar
Salon tipi klimalar
Yer/tavan tipi klimalar
Çatı tipi klimalar

Klima kapasiteleri nelerdir?
9000 Btu
12000 Btu
18000 Btu
24000 Btu
36000 Btu
44000 BtuOtomatik filitre temizlemeli klima nedir?

General markası ürünlerimiz arasında dünyada bir ilk olan otomatik filtre temizlemeli klimalar bulunmaktadır. Bu sayede sadece kumanda kontrolü ile tüm filtre 2 dakikada otomatik olarak temizlenir. Filtre otomatik olarak temizlendikten sonra enerji tasarrufu yükten bağımsız olarak artar.


Düşük voltaj durumunda ne yapmalıyım?

Bölge elektrik dağıtıcısı ile görüşülerek gerekli iyileştirme yapılabilir. Bunun yanı sıra, servo motorlu voltaj regülatörü kullanılabilir. Servo motorlu voltaj regülatörü seçimi, jeneratör hesabına benzer tarzda yapılır. Gerilimin regülatör ile düzenlenebilmesi için şebeke degerlerinin belli limitler arasında seyretmesi gerekir. Anormal düşük ya da yüksek gerilimlerin regülasyonu mümkün olmayabilir. Kullanım kılavuzunda yazılı standart gerilim değerleri dışında kullanılan ürünlerde garanti dâhilinde değerlendirilemeyecek hasar meydana gelebilir.

 

Klimanın sağlık açısından bir zararı var mı ?

Kapasitesi ve yeri yanlış seçilmiş kalitesiz bir klima cihazı sağlığımıza zarar verebilir. Hangi konumda olursa olsun klimanın rüzgârının karşısında durulmamalıdır. Klima çarpmalarının nedeni klima rüzgârının karşısında bulunmaktan kaynaklanmaktadır. Klimaların oluşturduğu rüzgârın ortamda bulunanları rahatsız etmemesi için manüel ve otomatik kanatçıklardan istifade edilmelidir. Bu kanatçıklar gerektiği şekilde ayarlanıp kullanıldığında kesinlikle herhangi bir rahatsızlık söz konusu olmayacaktır. Klima cihazlarının sağlık açısından büyük faydalarının olduğu bilimsel otoriteler tarafından da bildirilmektedir. Özellikle yaşlılar, kalp, şeker veya astım rahatsızlığı olanlara klimatize ortamda bulunmaları tavsiye edilmektedir. Sağlık açısından ev ve işyerlerinde 23ºC sıcaklık ve %50 bağıl nem ideal koşullardır. Bu değerleri sağlayan en ideal cihazlar da klimalardır.